Kalpten Kalbe Kalpten Kalbe

Avea’dan ‘deprem sonrası hayat kurtarma’ uygulaması: Orada Kimse Var mı?

AveaLabs ekibi tarafından geliştirilen ‘Orada Kimse Var mı?’ isimli (maazallah) enkaz altında kalan depremzedelerin hayatını kurtarma amacıyla hazırlanan uygulama Google Play Store’daki yerini aldı.

Google Play’deki adı ile EarthQuaken ismini taşıyan uygulama pek çok fay hattına ev sahipliği yapan ülkemizin en büyük (potansiyel) tehlikelerinden birisi olan deprem felaketlerinde hayat kurtarmak amacı ile geliştirildi.

Ücretsiz olarak indirilebilen uygulama; yıkıcı bir deprem sonrasında, ekiplerin, enkaz altındakilere en hızlı şekilde ulaşmasını sağlayarak, arama-kurtarma çalışmalarına hız kazandırmayı hedefliyor. Uygulama sayesinde arama kurtarma ekipleri; enkaz altında kalan kişinin yerini anında tespit ederek, kurtarma çalışmalarını hiç vakit kaybetmeden yapabilecek. Bu da aynı süre zarfında daha çok insana ulaşılarak daha fazla hayatın kurtarılmasına ve enkaz altındaki kişinin kurtulma umudunu kaybetmeyerek hayata bağlanmasına katkı sağlayacak.

Avea’nın geçen yıl mobil uygulama ekosistemini zenginleştirmek amacıyla düzenlediği ‘Avea Mobil Uygulamalar Yarışıyor’ yarışmasında üçüncülük ödülünü kazanan bu projenin sahibi olan üniversite öğrencisi Burak Aykut Sungur’un şu an Avea Ar-Ge Merkezi’nde çalıştığını da not olarak düşelim.

Programdan kısaca bahsedecek olursak…

Uygulamayı yükleyen kullanıcı  deprem sonrası gelen deprem mesajına yanıt vermez ise program otomatik olarak devreye giriyor.

Telefon bataryasının idareli kullanılmasını sağlamak ve alarm durumunu olabildiğince uzun sürdürebilmek için otomatik önlemler (alarmın sürekli çalarak bataryayı bitirmesi yerine, 15′er dakikalık aralar ile 1 dakika çalması/ uçak modu tercihleri) alan uygulamada, deprem anında ve sonrasında yapılması gereken bilgilerin bulunduğu bir kısım da mevcut keza.

3G kullanarak belirli aralıklarla dünyada meydana gelen depremleri ve kullanıcının konumunu tespit eden uygulama; bu bilgileri analiz ederek, oluşan depremin kullanıcısına zarar verebilecek büyüklükte olup olmadığını kontrol ediyor. Depremin zarar verebilecek bir büyüklükte olması durumuda ise; uygulama kullanıcıya güvende olduğuna dair onay isteyen bir uyarı mesajı çıkartıyor. Kullanıcının bu uyarı mesajına onay vermemesi durumunda sistem, kullanıcı kişinin zarar gördüğü ya da enkaz altında kalmış olabileceğinden yola çıkarak, alarm durumuna geçiyor. Sistem, bağlı bulunduğu telefon alarm durumunda çıkardığı sesler ve -flaşı varsa- ışık açıp kapatarak, kurtarma ekiplerine yardımcı oluyor. Ayrıca; kullanıcının daha önceden belirlemiş olduğu acil durumda haber verilecek kişiye de, o an bulunulan koordinatları SMS ile bildiriyor.

Mağazadan indirmek isteyenleri böyle alalım, barkodu ise aşağıda:

qrcode

Share Post :

More Posts