Kalpten Kalbe Kalpten Kalbe

Android telefonlarda DNS nasıl değiştirilir?

Ülkemizdeki internet sınırlaması ve sansürler malumunuz. Bu durumda internet gibi özgür bir ortama açılmak için çeşitli DNS’ler gerekebiliyor. Bu işlemleri Windows ya da Mac OS bilgisayarlarda rahatlıkla yapabiliyoruz. Ancak akıllı telefonlardan da internete çok sık açıldığımız düşünüldüğünde bilgisayarlarda yaptığımız bu işlemi cep telefonlarında da gerçekleştirmek zorunda kalıyoruz. İşte biz de bu rehberimizde Android işletim sistemine sahip akıllı telefonlarda DNS ayarının nasıl değiştirilebildiğini ekran görüntüleriyle beraber anlatacağız.

Android telefonlarda DNS nasıl değiştirilir? androiddns

Öncelikle bu işlemi gerçekleştirmek için telefonumuzdan “Ayarlar” kısmına ulaşmamız gerekiyor. Daha sonra “Kablosuz ağ ayarları” ve “Wi-Fi ayarları” bölümüne ulaşıyoruz.

Android telefonlarda DNS nasıl değiştirilir? androiddns2

“Wi-Fi ayarları”nın içerisine girdiğimizde ise karşımıza çevremizdeki kablosuz ağlar geliyor. Burada telefonunuzdaki ek seçenekleri açmanıza yarayan düğmeye basıp “Gelişmiş” düğmesine tıklamanız gerekiyor.

Android telefonlarda DNS nasıl değiştirilir? androiddns1

Daha sonra dinamik ayarlı olarak gelen IP adresi yerine “Statik IP kullan” seçeneğini tercih edip, “DNS 1” ve “DNS 2” kısımlarına örnek olarak Google DNS’i yani 8.8.8.8 / 8.8.8.4 rakamlarını yazabilirsiniz. Google DNS yerine OpenDNS de kullanabilirsiniz. Rakamlar 208.67.222.222 ve 208.67.222.220. ClearCloud’da ise rakamlar 74.118.212.1 – 74.118.212.2. Hepsi bu kadar.

Ardından akıllı telefonunuzdan da DNS yardımıyla yasaklı olan web sayfalarına girmeniz mümkün oluyor.

Share Post :

More Posts